ההיסטוריה של מועדוני נחשונים בשנות ה 50

"הנחשונים" הינה שמה של תנועת נוער שהשומר הצעיר הקימה בשנות החמישים בשכונות ירושלים. התנועה הוקמה עבור נוער במצוקה במטרה להעניק לו חוויה תנועתית ושומרית למען פיתוח מנהיגות מתוכו ושילובו בחברה הישראלית המתהווה. השם "הנחשונים" נבחר בהשראת האגדה התלמודית על יציאת מצרים ועל תפקידו של נחשון בן עמינדב. על פי האגדה, לאחר שנבקע ים סוף ובני ישראל נדרשו לחצותו, החל לכרסם ספק בליבם ואיש מהם לא רצה להיות הראשון שיקפוץ למים. תוך כדי הויכוחים קפץ נחשון בן עמינדב אל המים ובכך הוביל את הדרך לכולם. מכאן שהשם נחשון מסמל עמדה של חלוציות ומנהיגות.

תנועת "הנחשונים" קמה בראשית שנות ה - 50 בשכונות של ירושלים. הקן הראשון הוקם במתכונת "הנחשונים" לאחר שנכשלו הניסיונות להקים קן שומרי "רגיל" בשכונה. אל הקן השומרי הגיעו בעיקר נערים משכונות שהרוב בהם היו ממעמד סוציואקונומי נמוך ומדריכים רבים אשר ניסו לעבוד עימם נשברו ועזבו לאחר תקופה קצרה. בנוסף, היה הקן קטן בכדי להכיל את כל הנערים שבאו אליו ולא היה ערוך לטפל בבעיותיהם. הנערים היו רגישים לפערים מבחינת הרגלי החיים וערכי התרבות. קשה היה להתגבר על הזרות, תחושת הנחיתות, החשדנות והחשש שלהם מפני אובדן הזהות. התנועה לא ידעה בשלב זה כיצד ליצור דפוסים מיוחדים שיתאימו לצורכי הנערים, אשר רבים מהם היו בני עדות המזרח.
יוסף מיוחס, אחד מהראשונים שיצאו להגשמה מקני התנועה בשכונות העיר, שאל את עצמו מדוע אנשים כמוהו לא באים ולא נקלטים בתנועה? מיוחס הגיע למסקנה שמשהו במבנה החיים של הקן לא מתאים לצרכי הנוער שעימו פעל. הוא הבין שצריך לבדוק ולעצב מחדש את השיטה על פיה פועל הקן. תוך כך התפתח הרעיון של הקמת מועדוני "הנחשונים", אשר יפעלו במתכונת תנועת נוער אך לאורך כל ימות השבוע ובמרבית שעות היממה. מדריכי המועדון יפגשו עם ההורים והמשפחות במטרה להכיר את עולמם של הנערים, חלומותיהם ואמונותיהם והמקום יספק ארוחות חמות ודמויות חינוכיות שילוו את הנערים. והחשוב מכך, במועדון "הנחשונים" ימצאו הנערים דבר נוסף: חזון וערכים.

המטרה של מיוחס היתה ליצור עבודה חינוכית טיפולית אשר תביא להסתגלות נוער השכונות לחיי היישוב הכללי, לפיתוח ההכרה והיכולת להיאבק על שינוי פני המציאות בשכונה ולהשתלבות במפעל הציוני.